FUE Tekniği

Fue Tekniği

Fue Tekniği

Saç ekimi, özel tekniklerle donör saha adı verilen bölgeden, sağlıklı saç köklerinin alınarak, saçsız alana transfer edilmesiyle yapılan bir işlemdir.2006 yılından itibaren FUE yöntemiyle yapılmaya başlayan saç ekimi, bu işlemin daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlamıştır. Bunu uygulayan kurumlar, kademeli olarak FUT tekniğinden, FUE tekniğine dönüş yapmıştır.

FUE tekniğinde; donör saha adı verilen iki kulak arasındaki saçlı alandan ve (ihtiyaç halinde)çene altından alınan saç kökleri 0,7 mm çapındaki silindirik mikro uçlarla tek tek çıkarılmaktadır. Saç köklerinin çıkarılma işlemi, mikro motor adı verilen cihazla gerçekleştirilmektedir. Buradan çıkarılan saç ünitelerine, greft adı verilmektedir. Bir greft 1-2-3 nadiren 4 saç kökü barındırabilir.

FUE tekniğiyle saç ekimi, lokal anestezi altında uygulanan bir işlemdir. Uygulamaya -başlamadan önce, lokal anestezi için uygulanan birkaç iğne acısının dışında hastalar herhangi bir acı hissetmez. Lokal anestezi öncesinde soğuk sprey sıkılarak ya da lokal anestezik kremler uygulanarak bu acı minimuma indirilir. Uyuşma oldukça hızlı gelişir. Yapılan uygulama sırasında hastanın bilinci açık olduğundan, işlemleri izleyebilir ya da doktorla sohbet edebilir. Donör sahadaki saç köklerinin alınacağı alandaki saçların sıklığı ve hastanın ihtiyacına göre, yapılan bir seansta 3000-7500 greft ekimi yapılabilir. Hastanın saç teli kalınlığı ve ihtiyacına göre, ne kadar grefte ihtiyaç duyulacağına uzman, hastaya saç analizi yaptıktan sonra karar vermektedir.

Uzmanlarca mikro motor ile düşük devirde ve ince uç kullanılarak dokuya uygun açı ve derinlikle girişler yapıldığında, donör bölgede mümkün olduğunca iz bırakılmadan işlem tamamlanır.

FUE Tekniğinin Avantajları

Saç kökleri; sadece iki kulak arasındaki bölgeden değil, kulak üzerindeki bölgeden de alındığından, daha yüksek saç sayısına ulaşılabilir. Bir seansta 3000-7500 arası greft alınabilir. Saçların alınacağı bölgede, 0,7 mm’lik uçlar kullanılarak alım yapıldığından ve bisturi kullanılmadığından, burada iyileşme daha hızlı gerçekleşmektedir. Bu işlem minimal invaziv kabul edildiğinden, operasyondan sonra ağrı ve gerginlik hisleri oluşmaz. Bu teknik kullanılırken dikişe başvurulmadığından, dikiş aldırmak ve dikişle dolaşmak durumunda kalınmaz. Hastalar, kendilerini bu konuda rahat hissedebilirler. Bu yöntem, toplam olarak 4 aşamadan oluşmaktadır.

1 Aşama:
Bu aşama, operasyona hazırlık bölümüdür. Bu süreç, yaklaşık olarak bir saat sürmektedir. Hastaların fotoğraflarının çekimi, saç ekimi yapılacak bölgenin belirlenmesi, saçların 1 mm’den daha kısa şekilde tıraş edilmesi ve saç köklerinin alınacağı alanın lokal anestezi kullanılarak uyuşturulması gibi faaliyetleri içermektedir.

2 Aşama:
Bu aşama, belirlenen donör sahadan saç köklerinin alınmasını içermektedir. Bu süreç, yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir. Uyuşturulmuş olan donör sahadan, saçlarda seyrelti oluşturmadan belli aralıklarla saç kökleri alınır. Mikro motor kullanılarak, 0,7 mm’lik uçlar yardımıyla saç köklerinin alımı gerçekleştirilir. Alınan saç kökleri toplanarak, +4 ile +10 C ısıda özel bir solüsyonun içinde bekletilir.

3 Aşama:
Bu aşama, kanalların açılma bölümüdür. Saç ekimi yapılacak alanın uyuşturulmasıyla, saç köklerinin kalınlığına ve derinliğine göre hazırlanan özel kanal açıcılar(clit) kullanılarak yapılmaktadır. Bu aşama, yani kanalların açılması, saç ekiminin en fazla önemsenmesi gereken bölümüdür. Eğer açılan kanallar, uygun açılarda ve yönlerde olursa, yapılan saç ekiminde doğal bir görünüm elde edilir. Aksi takdirde, bu doğallık sağlanamaz. 4 Aşama:
Bu aşama, açılmış olan kanalların içine saç köklerinin yerleştirilmesi ve işlemin tamamlanması bölümüdür. Bu aşama yaklaşık olarak 3 saat kadar sürmektedir. Buradan FUE tekniğiyle yapılan saç ekimi işleminin, yaklaşık olarak 7 ile 10 saat arasında sürdüğü anlaşılabilir. Bu aşamalar sırasında hastaya dinlenmesi, yemek yemesi gibi eylemler için 10-15 dakika molalar verilebilir. Operasyon tamamlandıktan sonra, saç köklerinin alındığı alan bandajla kapatılır. Bu bandaj ertesi gün çıkarılır.

Operasyon bittikten sonra hafif bir ağrı olursa, ağrı kesici ve enfeksiyon riskine karşılık antibiyotik kullanımı yapılır. Ekimi yapılan saç kökleri, 13 gün içinde dokuyla uyumlu sağlam bir hale gelir. Bu süreçte temkinli yapılan saç yıkamalar ile kabuklanmalar temizlenir. Yıkama işlemi, avuç içi ve parmaklarla yapılmalıdır. Kesinlikle tırnaklar kullanılmamalıdır. Yeni ekilen saç kökleri, 2-3 hafta kadar uzama gösterir.

Bundan sonra uzama durur ve saçlar dökülmeye başlar. Saçların bazen bir kısmı, bazen de hepsi dökülebilir. Buradaki olay aslında saçların kırılmasıdır. Saç kökleri yerinde durmaktadır. Saç kökleri birkaç hafta dinlendikten sonra, yeniden uzamaya başlar. Ön bölgedeki saçlar 6-8 ay içinde, tepe tarafında olan saçlar ise 8-12 ay içinde uzayarak, olması gerektiği hale gelir.